Arresteringsorder utfärdad på mig

Jag är internationellt efterlyst och det finns en arresteringsorder på mig. I alla fall om jag ska tro ett meddelande som jag fick på mitt mobilsvar i slutet av augusti 2025:

”Activities on your Swedish national idendity card and on your personal information. There is an arrest warrant in your name. In order to talk to our investigation officer, please press one.”

Trycka ett hos Comviqs mobilsvarslåda tar mig till huvudmenyn…

Meddelandet lät autogenererat eller åtminstone förinspelat. Det kom från Storbritannien, för jag missade ett samtal sekunderna innan jag fick pling från röstbrevlådan. Ring +447488872621 och säg något kul!

Jag är internationellt efterlyst och det finns en arresteringsorder på mig. I alla fall om jag ska tro ett meddelande som jag fick på mitt mobilsvar i slutet av augusti 2025

Allvarligt talat är det bara att blocka sådana här nummer.
Vi ska inte låtas oss luras.
En grundregel är att polisen aldrig bara ringer upp någon. De etablerar en första kontakt på andra sätt. S¨åvitt jag förstår ringer polisen på din dörr eller postar ett fysiskt brev till den adress där du är skattskriven. Sen när kontakten är etablerad kanske det blir telefonsamtal.

Att prata in ett meddelande på mitt mobilsvar utan att presentera sig, eller ens nämna mig vid namn, är bara uppenbart fejk. Please press one, bedragare. 🙂

Att jag skulle vara efterlyst fick mig att skratta gott där vi satt på en restaurang och väntade på maten i det kalla höstlika augusti 2025.

5 reaktioner till “Arresteringsorder utfärdad på mig”

  1. Jag fick samma meddelande för två veckor sedan. Jag tyckte skojarna kunde ha lagt in ett till alternativ: ”Tryck 2 för att gå direkt i fängelse” 😀

  2. Tydligen använder polisen SMS också numera, men man rekommenderas att ringa tillbaka via en polisväxel för att vara säker att det inte är fejkat. De brukar tydligen (aldrig fått ett själv, men så har ingen utfärdat någon arresteringsorder på mig heller) ha avsändare ”Polis SMS”.

  3. Skägget.

    Off-topic!!

    Går i tankar kring att mer eller mindre helt sluta med stockpicking och bara köra på med fonder – undantaget är några få investmentbolag (INVE bla).
    (Lång horisont med mål om FIRE, sparar frekvent hyfsat stor det av lön)

    Hur skulle dina tankar kring ett sådant upplägg se ut?

    Vilka fonder hade du valt; geografi, index, inriktningar, andelar osv?

    Fokus är väl spontant på:
    Svenskt index (Plus alla bolag Sverige, XACT Sverige)
    Småloagsfonder i Sverige (AMF Småbolag)
    USA index (S&P)

    Några fler fonder med specifika inriktningar att plocka med?

    Investmentbolag med fokus på Investor (kanske lite Lundberg).

    Målet är en mer eller mindre helt passiv portfölj som endast sköts via månadssparande.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

(Spamcheck Enabled)

Marcus Hernhag
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.