Bli rik på aktieutdelningar nu över 7000 sålda böcker

Min bok om aktieutdelningar.

Den enkla vägen bli rik på aktieutdelning har nu sålt över 7000 böcker. Tusen tack till alla som köpt boken. Det glädjer mig verkligen.

Detta är en oväntat stor försäljning sedan lanseringen i slutet av augusti och september.

Ska du köpa boken i julklapp brinner det i knutarna för att hinna få leverans senast på fredag. Men även något försenade julklappar kan ju uppskattas. 🙂

4 reaktioner till “Bli rik på aktieutdelningar nu över 7000 sålda böcker”

  1. Hej Marcus,

    Jag läste din bok igår, riktigt bra! 🙂
    Jag öppnade upp en KF på Nordnet precis efter att jag blev klar med boken, snacka om effekt :). Det dök då upp en fråga angående KF. Om det är så att det kan ta upp till 2 år att få tillbaka den sista källskatten från USA (troligtvis ca 15 %), tappar man då inte endel utebliven direktavkastning från t.ex. Apple eller Realty Income som man helt enkelt missar ränta på ränta effekten i dessa två år? Borde påverka den totala avkastningen rejält på en 5-10 års period tänker jag? Rätta mig om jag har fel 🙂

    1. Hej!
      Härligt att du läst min bok och gillar den.
      En aktiekursen från ditt utländska innehav är motsvarande 100 kr innebär 3 procent i direktavkastning 3 kr om året i utdelningar. Av det dras oftast 15% i källskatt, vilket är 45 öre. Samma sak fast med en miljon kr är källskatten 4500 kr. Det är med andra ord inte så stora belopp, men visst finns det en liten nackdel i det faktum att källskatten inte återfås snabbare. Det är å andra sidan fint nog att återfå den alls, det gör tydligen inte aktiefonder på samma sätt.

  2. Roligt det går bra 🙂
    Jag hoppas på en tredje bok!
    Till er som inte köpt boken eller rättare sagt böckerna så är det starkt köp på båda 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

(Spamcheck Enabled)

Marcus Hernhag
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.