Din aktieportfölj är din korg med aktier. Här hittar du alla mina fiktiva och verkliga portföljer. Bra aktieportföljer har en balans mellan riskhantering och potential för avkastning.
Jag hävdar att det viktigaste är att portföljen passar dig som investerare, din placeringshorisont och ditt sinnelag. Vi behöver alla olika typer av investeringar och vikta dem olika, för vi reagerar olika när det svänger på börsen. Testa dig fram och lär känna dig själv som investerare.
Det heter portfölj, eftersom aktier förr i tiden var fysiska och man ofta hade dem i en portfölj på väg till banken.
Hernhags yrkesmoral för aktiehandel
Jag försöker leva som jag lär och sätter mig därför ofta i samma sits som de sajt- och tidningsläsare och andra som följer mina privatekonomiska råd. Det tycker jag är god moral, men det ställer en del krav på tajming och disciplin särskilt när det gäller det jag skriver om aktier.
- Strax innan publicerandet av en aktieanalys eller annan text jag skriver på uppdrag av betalande kund undviker jag att köpa och över publiceringstillfället behålla aktierna det gäller. Däremot köper jag ibland en tid efter publiceringen, eftersom jag som sagt lever som jag lär.
- Jag undviker alltid att sälja aktier och värdepapper jag redan äger precis precis efter att min uppdragsgivare/kund publicerat min text som kan vara kursdrivande för dessa. Ungefär samma princip här som i punkt ett.
- Jag testar ibland sparprodukter i skarpt läge för att lära mig hur de fungerar, se eventuella dolda avgifter och få reda på hur bra och vettiga de är. Sparprodukter jag ska skriva om köper jag därför i god tid innan min analys publiceras i media. Skulle min text vara kursdrivande säljer jag förstås inte direkt efteråt, men jag är långsiktig i grunden så säljer gör jag ändå inte hur som helst. Med sparprodukter avser jag här exempelvis räntebevis och certifikat, men inte aktier (se punkt 1 och 2 ovan för mer info om hur jag gör med aktier).
- Aktier och sparprodukter jag ägt länge säljer jag inte bara för jag ska skriva om dem, utan behåller dem då under lång tid. Det vore ju konstigt och moraliskt fel om jag exempelvis säljer en viss aktie precis innan jag i en analys rekommenderar småsparare att köpa just den aktien.
- Jag daytradar inte.
- Sitter jag på kursdrivande information etc håller jag förstås det hemligt för utomstående och agerar inte på börsen utifrån den informationen.
- Jag avslöjar aldrig mina källor om anonymitet efterfrågas. Då jag skriver i media hamnar det jag skriver under det journalistiska paraplyet och där är det en helig princip och grundlagsskyddad rätt att inte avslöja en anonym källa.
Hernhags aktieportföljer
Jag har tagit fram flera olika modellportföljer, som jag listar här. Dessa har jag investerat riktiga pengar i och tar dem i storleksordning. Tänk på att du inte nödvändigtvis ska kopiera dem eller alls investera som jag, vi kan ha helt olika behov som investerare.
- Hernhags Stora Sparportfölj – Sparportföljen kallar jag alla börsnoterade innehav jag köpt och som inte är en del av någon annan portfölj nedan. Stora parportföljen utgörs nästan helt av aktier som följer min utdelningsstrategi, men i IPS har jag några kompletterande tillväxtaktier. Vissa av de men inte alla ingår i Hernhags Tillväxtaktiefond nedan.
- Utdelningsfavoriter by Hernhag – Mina favoriter för långsiktigt månadssparande i aktier.
- Hernhags Tillväxtaktiefond – Ett experiment där jag har en separat aktieportfölj med tillväxtaktier som jag förvaltar som en indexfond.
- Nöjesaktiefonden – Nöjes- och syndaktier. Även detta ett test att se hur det går att skapa en egen fond eller åtminstone fondliknande portfölj.
- Ren energi och vatten-portföljen. Ren energi och vatten är temat för dessa investeringar. Portföljen förvaltas som en indexfond.
Modellportfölj
Denna har jag inte som aktieportfölj i någon depå, utan är fiktiva portföljförslag och inspiration för dig som letar aktier.
- Basaktieportföljen – Mina förslag på basaktier med utdelningsprägel att grunda en portfölj med.
2026 skrev jag och gick igenom vilka fiktiva och verkliga aktieportföljer jag hade.
Så bygger du en balanserad aktieportfölj
Det viktigaste är att du köper aktier i kvalitetsbolag som passar dig. De flesta aktier ger svag eller ingen avkastning över tid, så välj framgångsrika bolag.
- Riskspridning: Välj aktier i olika branscher.
- Framtiden: Ta reda på så att branschen gynnas eller i vart fall inte missgynnas av samhällslutvecklingen.
- Historiken: Är det ett bolag som tappar försäljning och vinst i varje lågkonjunktur och svacka? Eller ett bolag som står stadigt alla eller de flesta år sett tio år bakåt?
- Värderingen: Ha inte enbart högt värderade bolag, utan leta efter billiga investmentbolag och andra företag.
- Ha olika typer av aktier. Om du har både utdelningsaktier, investmentbolag och tillväxtaktier sprider du riskerna på ett bra sätt.
Fördjupning om portföljer och portföljteori
Lär dig bygga olika typer av aktieportföljer med olika sorters tillgångar i min stora guide, boken Hitta tillgångarna som gör dig rik. Den finns till salu hos nätbokhandlare som Adlibris och Bokus samt från Sterners Förlag.
Mer läsning:
* Studentportföljen.
* Historiskt exempel från 2017 om hur en tidskrift inte ska sköta sin modellportfölj.
Vanliga frågor om aktieportföljer
Fördelen med en egen portfölj är att du kan få exakt det du vill och förstår dig på. För vissa är indexfonder bäst, men för andra är aktier bättre.
Svaret är individuellt, men minst tre till fyra investmentbolag är en bra grund. Lägg gärna till fler aktier över tid i takt med att du lär dig olika sektorer och bolag. Se till så att det inte blir för många aktier. För de flesta räcker det med 10-20 aktier efter många års sparande.
När det händer något dramatiskt i en aktie eller i ett bolag. Minst en gång om året bör du se över vikterna i portföljen, så inget innehav väger så tungt att du blir nervös av det.

