Aktieböckerna med högst betyg 2026

Författarlivet. Högst betyg av alla författare till aktieböcker 2026 har Jonas Bernhardsson.
Själv klarar jag mig hyggligt med tre böcker bland de fjorton främsta. Ännu bättre går det om vi enbart tittar på betygen hos Adlibris.

Här är aktieböckerna med högst betyg i bildform (allt finns i vanlig tabellform längre ned på sidan):

Här är aktieböckerna med högst betyg. Högst betyg av alla författare till aktieböcker 2026 har Jonas Bernhardssson. Själv klarar jag mig hyggligt med tre böcker bland de fjorton främsta.

Svider det att jag inte ligger högst upp på tronen? Svar ja. Men jag är nöjd att jag har med så pass många aktieböcker som fortfarande säljs sedan första boken kom ut 2015.

Toppbetyg innebär inte samma sak som stor försäljning. Tro mig, boken Trenderna som gör dig rik på aktier har högt betyg men har inte alls sålt lika bra som många andra. Mina första fyra böcker har alla sålt mellan 12000 och 19000 exemplar.

En riktig storsäljare är Tobias Schildfats bok Vägen till din första miljon. Den ska ha sålt i över 100000 exemplar och har förstås bra betyg av läsarna, men inte allra högst. Gissningsvis kom den boken ut i tid, innan konkurrensen från andra aktieböcker och ljudböcker och annat blev för stor.

Tabell: Aktieböckerna med högst betyg 2026

PlatsBokFörfattareAdlibrisBokusSnittbetyg
1Investera som mästarnaJonas Bernhardsson5,04,94,95
2Börsen för allaMohammed Salih & André Netzén Örn4,75,04,85
3Investeraren – allt du behöver veta om finansmarknadenJonas Bernhardsson4,94,64,75
3Så här kan alla svenskar bli miljonärerPer H. Börjesson4,55,04,75
3Hitta börsens vinnareErik Hansén, Arne Talving, Jens Lennen4,55,04,75
6Mer BörspsykologiCristofer Andersson5,04,24,60
7Pengar på autopilotAndra Farhad4,84,34,55
7Bygg en förmögenhet – investera i investmentbolagMarcus Fridell4,84,34,55
9Trenderna som gör dig rikMarcus Hernhag5,04,04,50
9Haja BörsenAndra Farhad4,64,44,50
11Bygg din egen pengamaskinMarcus Hernhag4,74,24,45
12Vägen till din första miljonTobias Schildfat4,74,04,35
13Så här blir du miljonär i hängmattanPer H. Börjesson4,83,84,30
14Hitta världens bästa aktierMarcus Hernhag5,03,44,20
14101 tankar om aktierLudvig Rosenstam Åhman4,73,74,20
14Min vinnande väg bli rik på aktierArne Talving4,53,94,20
17Köp billigt sälj dyrtMattias Eriksson5,03,34,15
17Så här blev Warren Buffett en av de rikaste i världenPer H. Börjesson4,53,84,15
17Fly BankfällanBo Haldell4,04,34,15
20Bli rik på aktieutdelningMarcus Hernhag4,33,84,05
20Investera med rätt fokusMagnus Andersson4,33,84,05
22Bli rik och fri med aktierMarcus Hernhag och Arne Talving4,73,13,90
22Min vinnande väg bli rik på aktier – andra sträckanArne Talving4,83,03,90
22Att lyckas med aktiesparandeMarcus Hernhag4,53,33,90
22Att lyckas med aktierMarcus Hernhag4,33,53,90
22Bli grymt rik på aktierAnders Haskel4,33,53,90
27Börspsykologi – så blir du en bättre investerareCristofer Andersson3,83,33,55

Adlibristoppen. Att Adlibris läsare ger högre betyg innebär att boktoppen där är trevligare. Jag har två böcker med som delar förstaplatsen med högsta betyg:

Här är samma tabell fast i HTML-form om du föredrar det:

BokFörfattareAdlibris-betyg
Investera som mästarnaJonas Bernhardsson5,0
Mer BörspsykologiCristofer Andersson5,0
Trenderna som gör dig rikMarcus Hernhag5,0
Hitta världens bästa aktierMarcus Hernhag5,0
Köp billigt sälj dyrtMattias Eriksson5,0
Investeringsboken*Anders Ström5,0

* Saknar betyg på Bokus och ingår därför inte i huvudlistan.

I förra topplistan rankade jag enbart mina aktieböcker. Denna gång tog jag alla svenska aktieböcker och uppenbara bli rik-böcker som jag recenserat och även andra som jag kunde hitta.

Saknar du någon bok kan det bero på kriterierna:

Mina kriterier för Sveriges bäst betygsatta aktieböcker 2026

  • Svensk författare: Gäller svenska verk inom aktier, börs och privatekonomi.
  • Betyg hos båda nätbokhandlarna: Boken måste ha betyg på både Adlibris och Bokus.
  • Fortfarande i handel: Boken ska fortfarande säljas aktivt. (Därför saknas tyvärr klassiker som Miljonär innan 30 och Börsens Psykologi).
  • Rätt upplaga: Finns det flera versioner/tryckningar har jag i första hand valt den inbundna utgåvan, och i andra hand flexband och storpocket. Finns båda har jag valt betyget från den upplaga som har flest läsarröster.
  • Trovärdigt underlag: Fler än bara en person måste ha röstat på båda nätbokhandlarna.
  • Endast tryckta böcker: E-böcker och ljudböcker ingår inte i denna jämförelse.
  • Söktrick: Om en bok saknar betyg direkt på sin produktsida har jag hämtat betyget från sökresultatsidan (ett oväntat fenomen hos framför allt Adlibris).

Fler aktieböcker som inte kom med i toppen

En bok som inte kom med på topplistan är Bli börsproffs på ett par timmar av Peter Nilsson och Johnny Torsell. Jag tyckte det var en bra bok, men det saknas betyg hos Adlibris i nuläget och den har endast 2,3 i snittbetyg hos Bokus.

Anders Ströms Investeringsboken fick en femma hos Adlibris, men saknar betyg hos Bokus i skrivande stund. Synd på en läsvärd bok.

En reservation för att betygen förändras över tid och alla ovan är från september 2026.

Undrar också om författarna kommer att gå in och rösta på sina egna böcker nu? Och varför har inte jag gjort det? 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

(Spamcheck Enabled)

Marcus Hernhag
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.