Det är fyra nya bolag på utdelningstopplistan 2025: Fortnox, Lifco, Catena och Evolution. Mjukvarubolaget Vitec ligger kvar i topp med 23 år i följd av höjningar.
Toppen är även ganska oförändrad för topplistan över bolagen som aldrig sänker. Atlas Copco är kvar i topp, men Nibe trillar bort efter sin sänkning. Nibe återfinns därför på listan över bolagen som sällan sänker.
HMS lämnar den listan över bolag som sällan sänker, då de sänkte nu igen efter det stora förvärvet. Det kan vara rätt att satsa på bolagsköp när tillfället kommer, men då blir det en tillväxtaktie mer än en utdelningsaktie.
Alla topplistor hittar du på sidan över börsens stabilaste utdelningsaktier.

Vill du läsa mer om de bästa utdelningshöjarna skrev jag en artikel för Privata Affärer om det i veckan. Bakom betalvägg på deras sajt.
Hej Marcus!
Har du någon åsikt om NAXS? Är det en aktie värd att lägga till i utdelningsportföljen?
Sett till deras utdelning som stabilt gått upp sedan 2020 och en substansrabatt runt 30% så kliar det lite i fingrarna.
Mvh Mattias
Hej! Naxs är helt okej. De delar ut bra, men det är svårt att följa utvecklingen för investeringarna i riskkapitalfonderna.