Det var för bra för att vara sant, men jag testade ändå. En säljare på Eniro lovade mig att ranka högt på Google på många sökord.
Det var inga stora kostnader så jag chansade. Här är min recension och mina erfarenheter av Eniros tjänst ”Synlighet på internet”.
En genväg till att ranka högt på Google
Eniros säljare lovade mig att ranka högt på Google på många sökord. Detta via rätt uppgifter på Eniro.se och deras teknik för regionala/nationella sök.
Det var tydligt att min företagspresentation skulle kunna visa sig till höger om sökresultaten på aktuella och relevanta sökord. Detta utan att du som besökare googlar på ett ortsnamn samtidigt som ett aktierelaterat ord, utan enbart på vanliga aktierelaterade söktermer.
Jag fick till och med se ett exempel via ett digitalt möte. Bara att prova att söka själv på nätet och testa. Det så ut som det skulle i just det specifika fallet.
”Synlighet på internet” gav uselt resultat
Jag hade på känn att det skulle vara för bra för att vara sant och det var det. Det gav inga klick alls. Någon enstaka annonsvisning varannan dag kanske. Tjänsten har ingen effekt på Google. Jag upplever det Eniro sålde till mig som en bluff.
Av de 40 sökord inom aktier och börsen som jag skickade till säljaren blev det noll i aktiva sökord på menyvalet Mitt Eniro->Statistik–>sökord.
Om jag i menyn väljer Företagsuppgifter–>sökord är det fem mycket generella sökord med beskrivningen:
”Rankade sökord gör att du syns högre upp i sökresultatet än om du hade haft fria (obetalda) sökord.”
Missnöjd kund jagar Eniro
Efter några månader utan resultat ringde jag till säljaren igen och igen samt mejlade. Inget svar. Inte ett ljud och veckorna gick. Vilken kontrast mot det han lovade under säljprocessen.
Jag ringde till kundtjänsten och fick förklaringen att det handlar om konkurrens och hur folk söker. Jag får rådet att börja annonsera via Google Ads, vilket Eniro kan hjälpa mig med för ett antal tusenlappar i månaden. Inte direkt det löfte om att ranka högt på Google tack vare rätt uppgifter hos Eniro och tjänsten ”Synlighet på internet”.
Att som betalande kund få rådet att köpa en till tjänst för ännu mer pengar känns provocerande.
En slutsats är att någon genväg via regionala/nationella sök och företagspresentationer finns i nuläget. Inte för att jag är förvånad, för det hade varit för bra för att vara sant om det hade gått via Eniro.
För övrigt har jag redan erfarenhet av att annonsera via Google Ads och det är inget som jag behöver Eniro till.
Dålig SEO via Eniro
Jag vet också en del om sökmotoroptimering, SEO. Det är därför som Hernhag.se rankar ganska bra på flera relevanta sökord och söktermer. Det gäller att skriva om det som folk googlar på och att formulera sig rätt.
Det är dålig SEO av Eniro att jag som betalande kund inte får en länk till min sajt som Google kan räkna. Detta på min företagssida/presentation. Så kallade dofollow-länkar till din sajt gör lite förenklat att du lättare kan ranka högt.

På Eniro är det rel=nofollow i länken till din sajt. Det innebär att Google inte tar hänsyn till länken trots att den finns där. Är du intresserad av koden har jag tagit ”visa källa” i webbläsaren och då ser den ut så här i HTML-format:

Det är i alla fall viktigt att ha många och relevanta länkar till ens sajt och det i form av dofollow-länkar. Alltså vanliga blå länkar som du klickar på och som Google räknar in i datan och algoritmerna för att ranka sökresultaten. Tidigare pratade SEO-branschen mycket om PageRank, men antalet backlinks/inlänkar till din sajt mäts lite annorlunda nu. Man pratar mer om DR, domain rating.
Jag tycker det är snålt att inte få hjälp med länkar från Eniro-domänen.
Eniro-aktien undviker jag
Någon djupare analys av Eniro-aktien behöver jag inte göra. Försäljningen per aktie föll årligen i 15 år, men har nog bottnat nu. Bolaget har länge haft sina utmaningar och de har flera kvar. Jag bloggade redan 2017 om att mitt stående råd var att undvika Eniro-aktien.
Andra bolag med svag historik och vilka chansaktier som jag tycker att man ska köpa istället går jag igenom i krönikan Börsbolaget jag aldrig vill vara kund hos igen. Det finns på Privata Affärers sajt och är bakom betalvägg. Är du prenumerant kan du läsa den.
Eniros VD Hosni Teque-Omeirat har bemött min kritik där.
”Under året har Google ändrat sin metod för att verifiera Google My Business, vilket skapat en viss backlog hos oss. Detta är ett branschproblem och såväl Eniro som våra kollegor i Europa arbetar på lösningar för tillfället och för en kort tid sedan skrev vi dessutom ett gemensamt brev till Google angående just detta.”

Intressant inlägg och stort tack för din post. Rykten om Eniro är inget nytt, tyärr. En riktigt dålig ursäkt från Eniros VD, en backlog. Sitter och skrattar. Det tar inte alls lång tid att ändra detta.
Jag hittade din artikel då jag letar efter hur kan jag infoga kunders omdömen på en sida och de vill inte heller öppna upp för.
Eniro skulle skapa en ”vinn-vinn-situation” med att ta bort (rel=”nofollow noopener”). Finns ingen vinst i att ha det så här.
Tråkigt att Eniro tror sig kunna jobba emot Google och andra sökmotorer.
Helt obegripligt att ett bolag som Eniro som säger sig vilja hjälpa till med marknadsföring har rel=nofollow på länkarna. Som om de vill motarbeta sina kunder. Jag blir inte förvånad att du också har problem med dem.
Hej försöker just nu komma ur mitt avtal med eniro, vilket inte verkar så lätt. Senaste mailet jag fick var att eftersom jag skrivit under digitalt gick det inte att häva, att skilnaderna på vad dem sagt och verkligheten är natt och dag verkar dem inte bry sig om. Jag skrev på för ett paket med seo, länkar och annonsering för lite mer än ett år sedan och det har verkligen inte gett nån utdelning alls. Min sida rankades senast jag kollade 36 för mitt viktigaste sökord, säljaren sa att jag skulle ha en topplacering efter ett år. Gjorde en egen sida och la ner några timmars arbete. Den rankades direkt efter indexering på plats 20, Har tidigare innan jag förstod bättre samtalat med dem och fick då som råd att teckna fler tjänster för att nå detta mål, vilket jag som tur var inte gjorde. Har snart betalt 100 000 kr för inget och blev stum när min sida rankades bättre. I efterhand hade jag hellre brännt pengarna och lagt ner lite eget arbete istället för att vänta på resultat som aldrig kom. Kan verkligen inte förstå hur ett bolag som eniro kan göra ett så uselt jobb.
Hej!
Det låter fruktansvärt. SEO som man kommer hyggligt långt med är heller inte så svårt, frågan är varför Eniro då ändå i alla fall ibland misslyckas så här grovt.
Hej Ola,
har du kommit ur eniro avtalet?
Till mig sa dom att jag sitter i ett år innan jag kan komma ur….
sa upp det idag.
Sitter här förtvivlad och kämpar emot Eniro som småföretagare. Känner mig så dum och lurad av deras oschyssta försäljningsmetoder. / Maria
Sitter även jag med ett inkassokrav.
Försäljaren ringde om att han ville kolla om tidigare eniro tjänst
stämde .Jag sa att jag inte ville ha några tjänster av eniro över huvud taget. Lite senare kom en faktura på tjänster jag inte vill ha .
Bestred den i rekommenderat brev. Sen kom en påminnelse faktura
bestred även denna i rekommenderat, Polisanmälde ärendet.
Sedan kom Krav från Intrum. Tillbaka kom de rekommenderade
breven oöppnade och att polisen la ner ärendet
VAD gör man nu
Intressant, men vissa bolag och personer hämtar aldrig ut post som de måste kvittera, för de anar vad det är. Skumraskbolag. Jag får ta upp den här tråden igen.
Jag har exakt samma problem
Säljaren fick dessutom sparken
Annonseringen har inte ens påbörjats
Och de har skickat mig till inkasso
De vägrar att låta mig prata med någon ekonomichef eller VD
Och det handlar om 15 000 i månaden
Inga småpengar direkt för mig som är liten företagare
En gång i tiden så köpte jag helsidor i deras telefonkatalog och de var ett bra företag
De har utvecklats till ett riktigt otroligt dåligt företag med sämsta tänkbara service och rena lurendrejeri metoder när de försöker sälja
Och jag var dum nog att gå på deras lögner
Och får absolut inget. Jag hör när jag inte vill vara med.
Jag försökte säga det om jag har sålt nåt till en kund som inte vill ha produkten och jag inte ens har levererat produkten så kan jag ju absolut inte försöka tvinga min kund
är ju helt absolut absolut absurt
Kontakta gärna mig jag behöver allt stöd jag kan få
Jag mejlar dig.
Nån som har vunnit en tvist emot dom?
Det är frågan. Har någon försökt?
Hej alla
Vi håller på mot eniro/ robin nu. Vår kontakt hette Filip qvist. Han lovade en massa med prova på annonsering mm.
Han hörde av sig innan semestern. Skulle ringa upp efter semestern. Visar sig att han har sagt upp sig.
Vi kommer försöka att komma ur det här på något sätt. Vi har ingen ny kontaktperson och enligt lagen ska det företaget man anlitar kontakta dig om du får en ny.
Vi kommer inte bestrida för att hamna hos inkasso.
Kontakta gärna oss angelie 073-0674445 Emil 072-5572997
Ensam är inte stark.
Intressant att hitta era kommentarer. Jag har gått med på ett avtal i mars 2025, blev lovad en massa. Fick inget resultat så klart. Som ’hjälp’ blev jag uppringd av en annan säljare som erbjöd ändringsavtal. Dom skulle göra ett undantag och istället för att dra på något extra så skulle jag få byta till annan tjänst. Det skulle dessutom vara så att en del var billigare än det tidigare. Säljaren var otroligt tjatig. När jag bad om mer information på mail så fick jag avtal att skriva på direkt. Jag ifrågasatte så förklara han bara snabbt avtalet. Det såg dyrare ut än det första, men han berätta att en del dvs 3000 kr/mån var maxtak och det går att justera så det blir mycket mindre innan det kommer igång. Jag har berättat flera gånger att jag fick inget resultat av tidigare avtal och känner inte för att skriva på nytt med bindningstid på 2 år! Han tjatade jättemycket, varje gång jag sa att det är dyrt, att jag inte har råd och att det ger inte ens pengarna tillbaka då körde han samma snack om hur vi skulle sätta upp allt.
Till slut blev han ’snäll’ och pratade med ekonomiavdelning för att förskottsbetalning ska vara på 2 månader och inte 3. Han har även frågat (via mail) om dom kan fakturera min sambos företag för att kunna komma igång med mina tjänster så fort som möjligt! Jag svarade att jag är inte intresserad. Han tjatade på i flera dagar till, ringde många gånger. Så fort jag ifrågasatte pris och dåligt resultat så fick jag i svar datum när vi kan ha första möte efter nya avtalet (!?). Han skickade även sms när jag vägrade att svara på telefon. Där har jag också bevis att han tjatar trots att jag skrev att jag är sjuk och orkar inte prata. Till slut frågar jag om 3000kr går att justera så det blir billigare, det svarar han på att ja, det är maxtak. Jag skriver på helvetetsavtal bara för att bli av med han. Tänkte att jag är ändå bunden till 2 år så är det kanske bra att ändra så det funkar och ger något resultat. Sedan får jag fakturan där 3000 kr står som fast belopp. Det var droppen. Sen dess bestrider jag varenda faktura och kräver att alla avtal upphör omedelbart. Jag har skrivit en hel tidslinje sen första samtalet, samlat alla bevis jag har på mail och sms. Sen 10 oktober fick jag fakturor på över 15 000 men jag kommer inte att betala en enda kronor till. Skriver mail med dom med hjälp av ChatGPT, svarar inte på telefon då jag vill ha allt skriftligt. Idag begärde jag alla mina uppgifter dom har, hoppas på inspelade telefonsamtal men jag tror inte dom har det. Kommer det inkasso så bestrider jag även det. Jag är redo för att det ska dras till tingsrätten och är säker på att jag vinner med alla mina bevis. Tror dock inte att dom vågar dra det så långt.
Hej, tack för att du berättar. Eniro har uppenbarligen fortsatta problem med sina försäljare. I längden lönar det sig nog inte för dem med de brända broarnas taktik till företag efter företag.
Hoppas oavsett att du klarar dig i rätten. Har han lurat dig så har han.