Vinterns första små affärer

Jag har sålt min lilla post i certifikatet Guld H. Dels för att jag gillar poster som ger kassaflöden bättre, dels för att dollarn verkar falla lika mycket som guldet (eventuellt) går upp. Guld H går därmed sämre i kronor än guldet i dollar.

Jag har även köpt lite mer räntebevis. Jag har ökat i Stora Ensos räntebevis samt köpt lite i Räntebevis RB Volvo N. Det är lägre ränta i Volvos än Stora Ensos, men också lite lägre risk och det ger riskspridning att ha flera olika räntebevis. Framför allt är räntebevisräntan högre än på högräntekonton, i alla fall beaktat skatteeffekterna.

Räntebevis i kapitalförsäkring och ISK slipper ju kapitalskatt, och får bara den årliga låga avkastningsskatten. Skulle räntorna och därmed avkastningskatten börja stiga så stiger även räntan på räntebevisen, vilket betyder att räntebevisens ränta kommer att vara fortsatt högre än för högräntekonton. Sen är förstås kreditrisken högre, men i Volvos och Stora Ensos fall ser jag mycket liten risk för kredithändelser.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

(Spamcheck Enabled)